Fototapety do sypialni cienne na wymiar


Fototapety cienne do sypialni

Fototapeta wróciła do łask. Tym razem fototapety są mocnym narzędziem projektantów w dekoracji ścian. Dają dużo możliwości twórczych i są tanim, szybkim i oryginalnym sposobem na efektowną ścianę. Pierwszy boom na fototapety jako dekoracje ścian zaczął się 30 lat temu i skończył się totalną klapą. Jeszcze dziś zbieramy tego żniwo. Przeciętny człowiek próbujący sensownie urządzić swoje M, nieświadomy mocy dzisiejszych materiałów i nowoczesnych technologii, na hasło fototapeta reaguje gęsią skórką. I nic dziwnego. Jakość materiałów, na których robiono kiedyś wydruki, i - delikatnie mówiąc - mało finezyjne motywy zrobiły swoje.

Fototapeta: co to jest?

Fototapeta to fotografia lub grafika wydrukowana z użyciem specjalnej maszyny drukarskiej, tzw. plotera. Jej wymiary mogą być dowolne. Fototapety sprzedawane są w tzw. brytach, czyli kawałkach, które łączy się na ścianie. Ograniczeniem rozmiaru jest jakość fotografii, czyli to, jak bardzo można ją powiększyć, nie tracąc na ostrości. Wzór wybiera się z gotowej kolekcji producenta (często sygnowanej nazwiskiem znanego projektanta) albo z banku zdjęć, w którym dostępne są dziesiątki tysięcy fotografii i grafik (wtedy do pierwszego metra fototapety doliczana jest niewielka opłata licencyjna). Do dekoracji ściany można też użyć własnego zdjęcia, jeśli spełnia wymagane parametry.

Fototapety na ścianę w różnych pomieszczeniach

Przyklejenie fototapety na ścianie to doskonały pomysł na zmianę wystroju wnętrza. Dobrze dobrana fototapeta potrafi podkreślić styl panujący w wybranym przez nas pomieszczeniu lub wyeksponować meble, dla których stanowi tło. Ozdabianie pokoju dziennego grafikami lub fototapetami jest najprostszą i najpopularniejszą formą dekoracji. Jednak fototapety pojawiają się również w łazience czy w kuchni. Ten pomysł na ciekawą, a jednocześnie nietypową aranżację wnętrza nikogo już nie dziwi.

..  Wybieramy tapety do sypialni: jakie będą najlepsze? >>>

Fototapety: jakie ich są rodzaje?

Przy doborze fototapety najważniejszy jest wybór nośnika. Przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych materiałów oraz ich właściwości.

Folia samoprzylepna: jest rodzajem naklejki. Pokrywana nią powierzchnia powinna być gładka. Idealnie nadaje się na meble, drzwi i szyby. Zalaminowaną można stosować na gładkiej ścianie.

Papier: zwykły papier dość łatwo się rwie, dlatego do fototapet używa się najczęściej papieru syntetycznego, np. z dodatkiem lateksu.

Fototapeta lateksowa: to papier z domieszką lateksu. Pozwala ścianie oddychać. Bez laminowania nadaje się pod szybę lub w miejsce nienarażone na tarcie i dotykanie, chyba że zadrukowana jest lateksowym atramentem. Po wzmocnieniu laminowaniem nadaje się do większości pomieszczeń, można ją zmywać wodą.

..  Fototapety do łazienki krok po kroku: porady i ZDJĘCIA >>>

Flizelina: to podkład dwuwarstwowy o spodzie z flizeliny (włókniny poliestrowej), z wierzchu może być pokryty innym tworzywem, np. winylem.

Fototapeta winylowa: oznacza najczęściej flizelinę z dodatkiem winylu. Podkład grubszy, cięższy, nieprzepuszczalny i najbardziej trwały (ale także droższy). Wielokrotnie zmywalny. Może ukrywać drobne niedoskonałości ściany, jednak nie pozwala jej oddychać. Można ją stosować w kuchni, łazience, przedpokoju.

Fototapeta: jak przygotować ścianę?

Warto zadbać o wsparcie. Naklejenie fototapety bez udziału fachowca jest możliwe, ale wymaga udziału dwóch osób. Jeśli zamierzasz nakleić bardzo dużą fototapetę, rozważ zlecenie montażu firmie, w której zamawiasz fototapetę, albo firmie zewnętrznej.

Przed naklejeniem fototapety należy przygotować ścianę. Usuń łuszczącą się farbę, załataj dziury, zlikwiduj nierówności, przemyj wodą z mydłem i osusz. Zagruntuj unigruntem albo klejem malarskim dla podniesienia przyczepności. Kolor ściany może prześwitywać przez fototapetę. Ściany wilgotne (łazienka, kuchnia) należy pokryć warstwą zaprawy wodoszczelnej. Przed naklejaniem tapety trzeba też usunąć listwy przypodłogowe, włączniki i gniazdka elektryczne.

Przeczytaj instrukcję producenta fototapety. Sprzedawca powinien dysponować informacjami o sposobach montażu swoich produktów. Dowiedz się, czy tak jest, zanim zaczniesz wybierać fototapetę, a potem zastosuj się do zaleceń.

..  Fototapeta 3D, czyli efektowna ściana w trzech wymiarach >>>

Fototapeta: dlaczego warto się do niej przekonać? 3 najważniejsze powody

1. Po pierwsze, fototapeta może optycznie dodać przestrzeni małemu wnętrzu. Przy takiej misji do dekoracji ścian potrzebny jest wzór o charakterze przestrzennym: panoramicznym lub perspektywicznym. Musimy widzieć głębię. To może być fototapeta: panoram miasta, widok na wąską klimatyczną uliczkę, widok bramy, motyw arkadowy lub krajobraz.

2. Po drugie, fototapety można zastosować w każdym pomieszczeniu. Fototapeta jako dekoracja ścian może zastąpić płytki nad blatem w kuchni (tapety laminowane, zmywalne i odporne na wilgoć). Fototapeta może stać się też ozdobą niewielkiej łazienki, elementem relaksującym w sypialni (motywy roślinne), może również wprowadzić klimat wielkiego miasta do salonu. Można naciągnąć ją na blejtram, okleić nią nieciekawy mebel lub ukryć pod nią drzwi.

3. I po trzecie, fototapeta jest bardzo praktyczna, łatwa w utrzymaniu i w aplikacji. Papier, na którym robi się wydruk, jest wzmocniony i odpowiednio zabezpieczony. Mamy też do dyspozycji tapety winylowe. Fototapety kładziemy tak jak klasyczne tapety na klej lub wybieramy opcję samoprzylepną. Dla mało cierpliwych dostępna jest usługa z montażem. Przecieramy powierzchnię szmatką zwilżoną wodą z delikatnym płynem.


Fototapety do sypialni cienne na wymiar 54
Sypialnia z fototapet - aranacje, pomysy, inspiracje - homebook
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 93
Fototapeta Las - fototapety cienne polana - plakaty - naklejki
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 62
Do Sypialni - 1. Sklep Internetowy Tapety cienne Tapety na
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 76
Fototapeta: hit czy kit? Radzimy, jak stosowa fototapety
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 56
Fototapety - na cian, samoprzylepne, na fizelinie Twoje
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 6
Fototapety na wymiar tanie fototapety na cian
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 2
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 28
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 84
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 55
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 63
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 31
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 87
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 50
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 94
Fototapety do sypialni cienne na wymiar 41